Uzależnienie od narkotyków lub ich nadużywanie to poważne i złożone problemy, które wymagają profesjonalnej pomocy. Osoby, które używają narkotyków w dużych ilościach, mogą czuć się bezradne i samotne. Jednak jeśli tylko pojawia się gotowość do skorzystania z pomocy, w większości miast jest ona dostępna i bardzo często refundowana przez NFZ.
Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest uznanie, że problem w ogóle istnieje. Uzależnienie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na życie społeczne, emocjonalne i szkolne lub zawodowe osoby uzależnionej. Zrozumienie, że narkotyki przejęły kontrolę nad moim życiem i nie biorę, kiedy chcę, a kiedy muszę, jest bardzo istotne w dalszej drodze leczenia. Niestety często nawet osoby, które podjęły leczenie, dochodzą do wniosku, że mogą z niego zrezygnować, bo kontrolują przyjmowanie używek. Najczęściej nie jest to prawda, a iluzja, która powoduje, że uzależnienie trwa latami, czasami całe życie.
Jeśli jednak zdecydujesz się coś zmienić, poniżej znajdziesz miejsca gdzie możesz uzyskać pomoc:
- Poradnie Uzależnień – w Polsce działa wiele poradni uzależnień, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc medyczną i psychologiczną. Terapia w poradni może obejmować zarówno leczenie indywidualne, jak i wsparcie grupowe. Najczęściej, decydując się na korzystanie z programu poradni, przez kilka tygodni będziesz codziennie uczestniczył w kilkugodzinnych zajęciach.
- Terapia w Ośrodkach Leczenia Uzależnień – w przypadku kiedy potrzebna jest izolacja, aby zerwać z uzależnieniem, dobrym wyjściem jest leczenie stacjonarne w specjalistycznym ośrodku. Ośrodki oferują kompleksowe programy terapeutyczne, które pomagają nie tylko w odzyskaniu trzeźwości, ale także w nauczeniu się życia bez narkotyków. W takim ośrodku mieszka się przez określony czasu, żyjąc w grupie osób również leczących się z uzależnienia. Każdego dnia ma się kontakt z terapeutami, którzy prowadzą spotkania grupowe oraz indywidualne.
- Grupy Wsparcia – organizacje takie jak Anonimowi Narkomani oferują spotkania grup wsparcia, gdzie osoby uzależnione mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się wspierać. Spotkania konkretnej grupy najczęściej mają miejsce raz w tygodniu i nie uczestniczy w nich terapeuta czy psycholog. Jest to samopomoc, co oznacza, że osoby uzależnione wspierają siebie wzajemnie.
- Konsultacje z Psychologiem lub Psychiatrą – profesjonaliści mogą pomóc zrozumieć przyczyny uzależnienia, jak również zaproponować indywidualnie dostosowane metody terapii.
- Oddziały detoksykacyjne – zamknięte oddziały szpitalne, na które są przyjmowani pacjenci w najcięższym stopniu uzależnienia, w zagrożeniu bezpośrednio zdrowia lub życia. Nierzadko pacjenci są tam kierowaniu decyzją sądu, a nie własną, co ilustruje stopień uzależnienia.
W znalezieniu placówki blisko Ciebie może pomóc Ci Mapa Pomocy, którą znajdziesz na naszym Portalu.
Pamiętaj, że decyzja o poszukiwaniu pomocy jest pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Ważne jest, by, nie bać się prosić o wsparcie i korzystać z dostępnych zasobów. Uzależnienie jest chorobą, z którą można i warto wygrać, a pomoc specjalistów może być nieoceniona w tym procesie.