Każda osoba może potrzebować innego rodzaju wspierania i reagowania. Próba posługiwania się wypracowanym schematem może okazać się krzywdząca i zamiast pomóc jeszcze bardziej zaszkodzi. Dlatego, jeśli decydujemy się podjąć próbę pomocy dziecku w kryzysie psychicznym, warto założyć, że nie znamy recepty, która mogłaby je uzdrowić. Oczywiście, istnieją pewne wskazówki, których zastosowanie może pomóc utrzymać dobre samopoczucie. Są to na przykład: wspieranie relacji społecznych, dążenie do kontaktów z rówieśnikami, regularny ośmiogodzinny sen, zdrowa dieta, niepozostawanie z problemami samemu –szukanie wsparcia, rozwijanie hobby, uprawianie sportu, nieporównywanie się z innymi. Jednak jeśli ktoś mierzy się rozwiniętym, długotrwałym problemem, powyższe wskazówki raczej nie okażą się skuteczne. Rozmawiając z młodym człowiekiem o jego trudnościach, warto założyć, że to on będzie źródłem pomysłów, co może mu pomóc. Prezentowanie gotowej listy „jak poprawić swoje samopoczucie?” naszego rozmówcę może tylko zniechęcić.

Jeśli ważne jest, aby ktoś cierpiący psychicznie zaufał, a może dzięki interwencji poczuł się lepiej, warto postawić na słuchanie. Im więcej się usłyszy o życiu młodego człowieka, tym skuteczniejsza może okazać się pomoc. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku chorób fizycznych, tak i w przypadku zaburzeń psychicznych dobrym pomysłem jest zwrócenie się do specjalisty. W tym wypadku będzie to: psychiatra, psychoterapeuta lub psycholog.

Należy pamiętać, że problemy psychiczne najczęściej wiążą się z dużym cierpieniem. Dobrze dobrane leczenie farmakologiczne oraz regularna praca psychoterapeutyczna często jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby powrócić do zdrowia.

Źródła:

  • Twenge J.M., iGen. Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe i zupełnie nieprzygotowane do dorosłości. I co to oznacza dla nas wszystkich. Wyd. Smak Słowa, Warszawa 2019
  • Ambroziak K., Kołakowski A., Siwek K., Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać. Wyd. GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2021
  • https://www.healthlabs.care/pl/blog/dobre-samopoczucie-jak-je-sobie-zapewnic