Zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego depresja dotknęła akurat Ciebie? Czy miałeś na to jakikolwiek wpływ? Należy wiedzieć, że choroba ta może spotkać KAŻDĄ osobę, niezależnie od jej statusu społecznego, wieku czy płci. Wyróżniamy jednak czynniki zwiększające ryzyko depresji. Należą do nich:
- biologiczne, czyli dziedziczne – jeżeli ktoś z rodziny choruje lub chorował na depresję, zwiększa się ryzyko zachorowania w przyszłości u pozostałych członków związanych genetycznie
- psychologiczne – skłonności osobowościowe, temperamentalne, charakterologiczne. Sposób radzenia sobie i patrzenia na trudne doświadczenia życiowe.
- somatyczne, czyli występowanie innych chorób, które bezpośrednio wpływają na mózg
- społeczne – brak wsparcia wśród rodziny i znajomych. Kumulacja sytuacji stresowych. Bycie samemu z wyzwaniami i problemami.
Objawy depresji mogą osłabnąć na pewien okres, ale istnieje duże ryzyko, że za jakiś czas powrócą i to ze zdwojoną siłą. Nigdy nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Najlepszym sposobem ustalenia, czy jest się osobą chorującą na zaburzenia nastroju, jest wizyta u lekarza psychiatry.