Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w przypadku wspierania dzieci, które korzystają z internetu i są narażone na kontakt z „mową nienawiści”:

  1. Buduj z dzieckiem relację. Bądź dla niego dobrym przyjacielem, którego się nie obawia i z którym zawsze może porozmawiać.
  2. Przeanalizuj swoje zachowanie. Zastanów się, czy Ty również nie używasz obraźliwych słów, komentując na przykład jakieś wydarzenia, ludzi wypowiadających się w telewizji. Jeżeli w domu jest dużo krytyki i wulgaryzmów, dziecko traci poczucie, że to coś niedobrego, na co nie powinno być zgody.
  3. Spróbuj nauczyć dziecko innego spojrzenia na media społecznościowe. Staraj się pokazać mu, że wiele informacji, o których czyta w internecie, to tylko subiektywne opinie, niesprawdzone informacje, do których warto mieć krytyczny stosunek.
  4. Staraj się mieć uważność na strony i aplikacje, z których korzysta dziecko. Zadbaj przy okazji o to, aby nie naruszyć zbytnim zaangażowaniem prywatności córki lub syna.
  5. Kontroluj czas, który dziecko spędza przed komputerem lub z telefonem w ręku. Jeśli są to długie godziny, warto wprowadzić zasady, które będą mówić o zakresie czasowym użytkowania tych sprzętów.
  6. Przypominaj swojemu dziecku, że w razie doświadczenia jakiejś nieprzyjemnej sytuacji zawsze może z Tobą o tym porozmawiać i bez względu na okoliczności postarasz się mu pomóc. Okaż wsparcie i zapewnij należytą opiekę, jeśli stanie się ono ofiarą hejtu. Nie bagatelizuj tego.

Źródła: