Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, kiedy rodzice nie zgadzają się na pomoc psychologiczną, rozpoczęcie terapii?
Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne, jednak w wielu społeczeństwach wciąż uważa się, że korzystanie z pomocy psychologicznej to wstyd lub fanaberia. Gdy osobami, które utrudniają pracę nad swoją psychiką są właśni rodzice może to być szczególnie frustrujące i zniechęcające. Czasem mimo wielu rozmów i argumentów świadczących na korzyść rozpoczęcia psychoterapii rodzice w dalszym ciągu nie wyrażają na nią zgody. Niestety bez ich akceptacji i pisemnego potwierdzenia nie ma możliwości korzystania ze wsparcia psychologicznego do momentu osiągnięcia pełnoletności. Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby, na to, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne poza tradycyjną terapią.

Można rozważyć uczestnictwo w grupach wsparcia online – Internet oferuje szeroki zakres forów i grup wsparcia, gdzie możesz dzielić się swoimi doświadczeniami i uczuciami z osobami, które przechodzą przez podobne trudności. Nie jest to forma psychoterapii, jednak możliwość rozmowy z osobami, które zmagają się z podobnymi trudnościami może być bardzo lecząca i znacząco wpływająca na poprawę samopoczucia.

Poradnictwo szkolne lub akademickie – Wiele szkół i uczelni oferuje bezpłatne poradnictwo psychologiczne dla swoich uczniów i studentów. Może to być dobry punkt startowy do zadbania o swoje zdrowie psychiczne. Korzystanie z tego rodzaju wsparcia nie wymaga angażowania rodziców.

Aplikacje i narzędzia online – Istnieje wiele aplikacji wspierających zdrowie psychiczne, oferujących techniki relaksacyjne, medytację czy wsparcie w zarządzaniu stresem i lękiem. Korzystanie z tego rodzaju narzędzi może okazać się pomocne we wprowadzeniu zdrowych nawyków i pracy nad konstruktywnymi metodami rozładowania stresu.

Czytanie książek związanych z samorozwojem i zdrowiem psychicznym bardzo poszerza samowiedzę, daje przestrzeń do przemyśleń i zmiany swoich niekonstruktywnych zachowań. Warto zadbać również o rozwój i pielęgnację dobrych nawyków. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, ośmiogodzinny sen w znacznym stopniu mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia.

Zdrowie psychiczne jest nieocenioną wartością, istnieje wiele kroków, które można podjąć, aby o nie zadbać. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam, a brak wsparcia w rodzinie to nie wyrok, który uniemożliwia pracę nad sobą.