Strach jest jedną z podstawowych emocji. Mimo że nie lubimy się bać, to właśnie strach chroni nas przed wieloma niebezpieczeństwami. Bez tej emocji dość szybko moglibyśmy wpaść w niezłe kłopoty, a nawet stracić życie. Strach pomaga organizmowi szybko ustalić czyhające zagrożenie. To bardzo ważne, żeby nie bagatelizować swojego przerażenia w danej sytuacji. Strach odczuwamy w chwilach realnego zagrożenia, np. kiedy ktoś przystawia nam nóż do gardła.
Lęk natomiast to nasze wewnętrzne przeżywanie różnych sytuacji, które wcale nie muszą być dla nas zagrażające. To nieprzyjemny stan emocjonalny, uczucie napięcia, które często nie ma swojego podłoża w realności, może być irracjonalny. Przekonanie, że wydarzy się coś złego, że utracimy coś dla nas ważnego, mimo że realność nie daje nam ku temu powodów – to właśnie lęk.
Intensywnie odczuwany lęk może wpływać na nasz stan fizyczny (szybsze bicie serca, wymioty, ból brzucha, ból głowy itp.). Lęk może objawiać się w różny sposób: zamartwianie się, ataki paniki, poczucie ciągłego niepokoju, obsesyjne myśli, fobie. Częste i intensywne odczuwanie lęku może skutkować zaburzeniami lękowymi, a te mogą wymagać leczenia farmakologicznego oraz psychoterapeutycznego. Wysoki poziom lęku jest również składową innych zaburzeń i chorób psychicznych.