Można powiedzieć, że nie ma obszaru w organizmie i psychice człowieka, na który odczuwany stres nie miałby negatywnego wpływu. Szczególnie dotyczy to zdarzeń, w których rozwiązanie jest niemożliwe, przez co stresory oddziałują długoterminowo.
Oczywiście, trudno jest unikać stresu całkowicie. Jest on obecny w pracy, w szkole, w relacjach międzyludzkich, wszędzie. Bywa jednak, że pojawia się wyzwanie, którego człowiek nie jest w stanie samodzielnie opanować. Mają miejsce sytuacje, w których mimo próby działania i chęci poradzenia sobie z wyzwaniem nic się nie zmienia, a poziom stresu jest niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. To wpływa na zdrowie i może powodować szereg konsekwencji w organizmie. Wydaje się, że nie ma sensu wymieniać wszystkich możliwych konsekwencji odczuwanego stresu ponieważ uważa się że pośrednio może on mieć związek w zasadzie z każdym schorzeniem i trudnością zdrowotną. Problemy z sercem, bezsenność, trudność z zajściem w ciąże, depresja czy nerwica to tylko niektóre z przykładów, w których można dopatrywać się negatywnego wpływu stresu.
Warto zatem pamiętać, że długoterminowa ekspozycja na stres oddziałuje negatywnie na całokształt życia, na zdrowie psychiczne i fizyczne.